Trwa ładowanie proszę czekać ...

Termostat pokojowy - jak dobrać najlepszy?

3 marca 2017

Oczywiście najlepsze sterowanie instalacją centralnego ogrzewania umożliwiają regulatory z elektronicznym kompensatorem zmian temperatury zewnętrznej. Zwykle, potocznie nazywane są one regulatorami pogodowymi lub regulatorami automatyką pogodową. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego na czym polega ich działanie. Przeczytaj go koniecznie!

Zasada działania

Zacznijmy od tego, że regulacja odbywa się na podstawie zaprogramowanej charakterystyki ogrzewania zwanej krzywą grzewczą. Otóż krzywa ta określa zależność między temperaturą powietrza zewnętrznego, a temperaturą wody wychodzącej z kotła. Wtedy do grzejników dostarczana jest więc woda o temperaturze odpowiedniej dla aktualnej temperatury zewnętrznej.
Ponadto regulator można dodatkowo wyposażyć w czujnik temperatury wewnętrznej, opcja ta umożliwia automatyczną korektę zaprogramowanej charakterystyki ogrzewania.

Funkcje

Generalnie, regulatory pogodowe mają wszystkie funkcje programowalnego termostatu pokojowego, a także – zależnie od typu wiele dodatkowych, na przykład:

-ograniczenie maksymalnej i minimalnej temperatury wody w instalacji,

-ustawienie minimalnych czasów włączania i wyłączania palnika,

-program automatycznego rozruchu wodnej instalacji ogrzewania podłogowego,

-sterowanie kilkoma obiegami jednocześnie (ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym),

-sterowanie układem przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Montaż

Przede wszystkim regulator pogodowy może być umieszczony na ścianie w pokoju lub zainstalowany w kotle (wtedy na ścianie można zainstalować sterownik, który umożliwia zmianę podstawowych parametrów bez schodzenia do kotłowni). Oferowane są również regulatory pogodowe z modemem, zmiany nastaw można wówczas dokonać zdalnie, łącząc się z regulatorem telefonicznie i wybierając na klawiaturze telefonu opcje regulacji i wartości nastaw. Jednak podstawowym warunkiem właściwego działania regulatora jest poprawny odczyt parametrów niezbędnych do jego pracy. Czujnik temperatury zewnętrznej nie może być nasłoneczniony. W związku z tym należy go instalować na północnej lub północno-wschodniej ścianie budynku, z dala od otworów okiennych i drzwiowych.

Zastosowanie

Generalnie rzecz ujmując regulatory pogodowe wykorzystywane są przeważnie do regulacji jednofunkcyjnych kotłów centralnego ogrzewania z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej oraz w układach mieszanych, to znaczy takich, w których część pomieszczeń jest ogrzewana przez grzejniki, a część przez wodne ogrzewanie podłogowe.